PTZP - historia

POLSKIE TOWARZYSTWO ZDROWIA PUBLICZNEGO (1993-2015)

Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (PTZP) zostało powołane na zebraniu organizacyjnym dniu 26 marca 1993 r. w gmachu Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. dr J. Nofera w Łodzi (IMP).  Opracowano statut odpowiadający ówczesnym wymaganiom prawnym (Ustawa  z dnia 7 kwietna 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach, a także regulamin organizacyjny.  Na tej podstawie i przy spełnieniu innych wymagań PTZP zostało zarejestrowane przez I Wydział Cywilny Sądu Wojewódzkiego w Łodzi, w dniu 25 czerwca 1993 r. 

W kilkanaście lat później, w związku z nowymi uregulowaniami prawnymi (ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności organizacji  pożytku publicznego i o wolontariacie, po opracowaniu nowego statutu, PTZP zostało ponownie zarejestrowane w dniu 30 marca 2006 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000145687. Inicjatorem powołania Towarzystwa był prof. dr hab. n. med. Janusz Anatol Indulski (1930-1999), dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. dr J. Nofera w Łodzi, absolwent Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, członek Londyńskiej Izby Lekarskiej. Od 1994 do 2010 r. siedzibą PTZP był ww. Instytut.

Pierwszy okres działalności PTZP (lata 90. XX w.) wiązał się z pracą wśród słuchaczy dwuletnich studiów podyplomowych Szkoły Zdrowia Publicznego IMP  reprezentujących pracowników działalności podstawowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) z terenu całego kraju, a od 1996 r. także wśród lekarzy i pielęgniarek, w związku z utworzeniem nowego kierunku studiów podyplomowych – zarządzanie opieką zdrowotną (przy współpracy z b. Centrum Ekonomiki i Organizacji Ochrony Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia dyr. A Koronkiewicz).  Reprezentanci tych środowisk stanowili większość z ponad 140. członków  Towarzystwa. Wielu z nich zajmowało (i zajmuje) ważne stanowiska zawodowe w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz funkcje w PTZP. Członkami PTZP w latach 90., i w okresie późniejszym było także, wielu pracowników naukowych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi (IMP), w tym wszyscy zatrudnieni w  Szkole Zdrowia Publicznego IMP. Placówka ta przez cały okres swojej działalności (do 2009 r.) stanowiła ważne ogniwo w całokształcie działań programowych i organizacyjno-technicznych PTZP.

Czynnikiem, który odegrał ważną rolę w dalszym rozwoju PTZP było nawiązanie współpracy ze Szkołą Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (obecnie Instytut Zdrowia Publicznego CM UJ w Krakowie) a także z Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie (obecnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny), w tym przede wszystkim z Zakładem Epidemiologii (kierownik: prof. dr hab. n. med. Wiesław Magdzik) a w okresie późniejszym z Zakładem Promocji Zdrowia -od 2000 r. (kierownik: prof. dr hab. n. med. Mirosław Wysocki)
Nowy etap działalności PTZP nastąpił po roku 1999. W związku ze śmiercią prof. J. Indulskiego, na Walnym Zgromadzeniu w dniu 21 października 2000 r. dokonano wyboru Zarządu Głównego oraz nowego Przewodniczącego. Został nim prof. Stanisław Tarkowski dr hab., pracownik naukowy IMP, były długoletni dyrektor Departamentu Zdrowia i Środowiska Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze (1987-1995 r.) Profesor Stanisław Tarkowski był dwukrotnie wybrany Prezesem PTZP w latach 2004 i 2008.

Realizując ustalenia § 9 Statutu poszerzono skład Zarządu Głównego o przedstawicieli Państwowego Zakładu Higieny (m.in. Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wysocki i dr n. med. Krzysztof Kuszewski), Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach; obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny (m. in. Prof. dr hab. n. med. Jan Zejda), Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (dr n. med. Lucjan Szponar) oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego (dr Krzysztof Pajączek).Od tego czasu datuje się poszerzenie współpracy z ośrodkami naukowymi zdrowia publicznego w kraju i za granicą co zasadniczo wpłynęło na jakościowy rozwój merytorycznej działalności Towarzystwa. PTZP zostało przyjęte do The European Public Health Association (EUPHA), której stała się aktywnym członkiem ( w 2008 r. Prezes PTZP Prof. S. Tarkowski został wybrany na funkcję Prezydenta EUPHA).

W latach 2001- 2009r. Zarząd Główny powołał 9 oddziałów PTZP a w tym: Oddziały: kujawsko-pomorski (przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Jacek Klawe), lubelski (przewodnicząca: dr n. med. Anna Chmielewska-Jabłońska, łódzki (przewodnicząca: prof. dr hab. n. med. Irena Szadkowska Stańczak), małopolski (przewodniczący: prof. dr hab. W.C. Włodarczyk), mazowiecki (przewodniczący: dr n. med. K. Kuszewski), śląski (przewodniczący: doc. dr hab. Krzysztof Krajewski- Siuda), wielkopolski (przewodniczący: mgr Jarosław Gumienny), zachodnio-pomorski (prof. dr hab. n. med. Beata Karakiewicz)  oraz Oddział Ponidzie w Busku-Zdroju - przewodniczący: Zbigniew Kociuba (1923-2012), reżyser filmowy, organizator corocznego Festiwalu Zdrowia; od roku 2013 noszący jego imię.
W omawianym okresie podejmowano liczne przedsięwzięcia, których celem było wyklarowanie koncepcji zdrowia publicznego i jego miejsca w polityce zdrowotnej państwa, w związku z systemowymi reformami w Polsce i zachodzącymi zmianami w polityce ochrony zdrowia w Europie. Ambicją PTZP było przyczynienie się do opracowania i wprowadzenia w życie ustawy o zdrowiu publicznym, która zapoczątkowałaby w praktyce proces porządkowania całej sfery teorii i praktyki w tej dziedzinie w naszym kraju, w tym także w zakresie kształcenia kadr specjalistów zdrowia publicznego oraz badań naukowych. Temu służyły m.in. 2. konferencje naukowe – krajowe i międzynarodowe zorganizowane w latach 2001 i 2002 nt. Zdrowie publiczne w zmieniającej się Europie i w Polsce,   a także - Ogólnopolskie Forum Zdrowia Publicznego, zorganizowane przez PTZP z udziałem Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego w dniu 14 czerwca 2005 r. w Państwowym Zakładzie w Warszawie. Zebrani uchwalili Memorandum w którym zwrócili się do władz Rzeczypospolitej Polskiej – Sejmu, Senatu oraz Rządu RP z apelem o przygotowanie i uchwalenie ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia na lata 2006-2013. W 2007 r., w związku z przygotowywaną ustawą o zdrowiu publicznym przez zespół pod kierownictwem Głównego Inspektora Sanitarnego opublikowano Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego: W sprawie projektu ustawy o systemie zdrowia publicznego w Polsce.

Ważnym kierunkiem działania PTZP było współdziałanie i oddziaływanie na władze samorządowe w zakresie zdrowia publicznego. W 2001 r. przedstawiciele PTZP brali udział w opracowaniu programu polityki zdrowotnej p.t. Kierunki działań na rzecz zdrowia Łodzian wysoko ocenione przez obradujące w Łodzi 15 marca 2001 r. Europejskie Forum Zdrowych Miast działające pod egidą Biura Regionalnego WHO. Identyfikacji rzeczywistego stanu realizacji ustawowych powinności władz lokalnych w zakresie ochrony i promocji zdrowia była poświęcona ogólnopolska konferencja naukowa nt. Ochrona zdrowia i promocja zdrowia jako  zadanie własne samorządu terytorialnego, zorganizowana wspólnie z Wydziałem Zdrowia Publicznego Urzędu Miasta Łodzi (Łódź, 9-10 października 2008 r. )
W związku z potrzebą wzbogacenia podstaw teoretycznych koncepcji promocji zdrowia o kontekst historyczno-kulturowych uwarunkowań, PTZP, wspólnie z Instytutem Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi, Katedrą Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskim Towarzystwem Historii Medycyny i Farmacji zorganizowało w roku 2004 ogólnopolską konferencję naukową p.t. Z dziejów zdrowia publicznego. Przyniosła ona bogaty plon w postaci licznych referatów, które następnie zostały wydane drukiem w formie książki w 2006 r.

Zwieńczeniem działalności naukowej, a jednocześnie uznaniem w skali międzynarodowej działalności było powierzenie Polskiemu Towarzystwu Zdrowia Publicznego  zorganizowania w dniach 25-28 listopada 2009r. w Łodzi 17tej Europejskiej Konferencji Zdrowia Publicznego. Była ona jednocześnie drugą konferencją, gdzie w roli współorganizatora, oprócz Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego i Europejskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego (EUPHA), wystąpiło również Towarzystwo Szkół Zdrowia Publicznego  Regionu Europejskiego (ASPHER). W Konferencji wzięło udział  ponad 900 osób, w tym spoza Polski - 856 uczestników z 53 krajów świata. Tematem wiodącym Konferencji była Ekologia Człowieka i Zdrowie Publiczne (Human Ecology and Public Health).

Odbyła się także jedna, plenerowa sesja panelowa, w związku z przypadającą 20tą rocznicą uchwalenia Europejskiej Karty Środowiska i Zdrowia. Paneliści reprezentujący Światową Organizację Zdrowia, Komisję Europejską, Europejską Agencję Środowiska i Europejski Sojusz Zdrowia Publicznego odnieśli się do rezultatów realizacji Europejskiego Procesu Środowiska i Zdrowia wskazując jednocześnie na potrzeby wzmocnienia tego procesu w wielu jego elementach uwzględniając postęp nauki w tym okresie.Uznano, iż globalne zmiany środowiskowe w połączeniu z szybko zachodzącymi zmianami społeczno-gospodarczymi i zmianami demograficznymi stwarzają zarówno w dziedzinie badań naukowych, jak i w dziedzinach polityki i praktyki zdrowia publicznego, potrzebę przyjęcia i zastosowania szerokiej koncepcji ekologicznej determinant zdrowia populacyjnego. Przed epidemiologią pojawiło się nowe wyzwanie - potrzeba przekształcenia się z nauki, która zajmuje się identyfikacją czynników ryzyka chorób, w naukę, która analizuje przyczyny i procesy prowadzące do powstania określonych chorób w populacjach ludzi.

Zbiór streszczeń wraz ze skorowidzem autorów i współautorów został opublikowany w suplemencie do European Journal of Public Health (European Journal of Public Health, Suplement 1, vol. 19, 2009) wydawany przez Oxford University Press. W dniach 7-8 listopada 2011r. w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Europejskiej odbyła się Europejska Konferencja Ministrów Zdrowia U.E, „Closing the Health Gap In Europe” zorganizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Na zaproszenie Ministra Zdrowia, Zarząd PTZP we współpracy z WHO European Observatory on Health Systems and Policies, zorganizował w ramach tej konferencji sesję n.t.” Implementing Health Impact Assessment: Implications for national and EU level.”  Uczestnicy sesji uchwalili następujący wniosek końcowy pod adresem Rady Europy: „Potwierdzając, że istotne dla zdrowia publicznego i równości w zdrowiu decyzje są podejmowane poza sektorem zdrowia, jest koniecznym by zapewnić dalszy postęp w realizacji strategii Zdrowie w Każdej Polityce poprzez stworzenie ram prawnych i instytucjonalnych dla stosowania procedury oceny oddziaływania na zdrowie (Health Impact Assessment) inicjatyw i decyzji politycznych oraz programów działań.” Po ustąpieniu prof. Stanisława Tarkowskiego z funkcji Prezesa w roku 2011, Zarząd Główny powołał na to stanowisko Profesor dr hab. Beatę Karakiewicz z Zachodnio Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Sczczecinie.

W okresie jej prezesury zorganizowano VI Międzynarodowy Kongres Zdrowia Publicznego oraz II Bałtyckie Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe „Między medycyną kliniczną a zdrowiem publicznym”. W 2012 roku Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego zostało honorowym patronem portalu Medical Guidelines. W dniach 11-12 kwietnia 2014 roku odbyło się III Bałtyckie Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe „Innowacje w medycynie i naukach o zdrowiu. Badania, edukacja, współpraca”. 

W związku z rezygnacją Profesor Beaty Karakiewicz ze stanowiska Prezesa Towarzystwa w na okres do Walnego Zgromadzenia (14 marzec 2014-17 listopad 2014) obowiązki Prezesa Zarządu Głównego pełnił dr n. med. Krzysztof Kuszewski z NIZP-PZH. W okresie do 17.11.2014 funkcjonowało w Polskim Towarzystwie Zdrowia Publicznego 9 oddziałów wojewódzkich – dolnośląski, kujawsko-pomorski, lubelski, łódzki, małopolski, mazowiecki, Ponidzie, śląski, zachodniopomorski. Wyżej wymienione oddziały prowadziły samodzielną działalność szkoleniową i konferencyjną, zaś oddział Ponidzie organizował Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju. Na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, które odbyło się 17 listopada 2014 roku w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH wybrano nowy Zarząd Towarzystwa, którego Prezesem został prof. Andrzej M. Fal.

Nasze oddziały

Oddział Nadodrzański

Oddział Nadodrzański

dr Piotr Karniej
Uniwersytet WSB MERITO we Wrocławiu
ul. Fabryczna 29/31
53-609 Wrocław
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Podkarpacki

Oddział Podkarpacki

dr hab. n. med. i n. o zdr. Elżbieta Cipora
Instytut Medyczny Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21
38-500 Sanok
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Rzeszowski

Oddział Rzeszowski

dr hab. n. o zdr. Agnieszka Sozańska, prof. UR
Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Nauk o Zdrowiu
ul. Warzywna 1a, bud G5
35-310 Rzeszów
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Świętokrzyski

Oddział Świętokrzyski

dr n. o zdr. Agnieszka Strzelecka
Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Wydz. Lekarski i Nauk o Zdrowiu, Instytut Zdrowia Publicznego
al. IX wieków Kielc 19a, pok. 221
Kielce
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Ponidzie

Oddział Ponidzie

mgr Irena Sobieraj
Starostwo Powiatowe w Busku Zdroju, Referat Inwestycji, Promocji i Integracji z Unią Europejską
Busko Zdrój
41 3705049
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Wielkopolski

Oddział Wielkopolski

Karolina Blaszka
Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. Garbary 15
61-866 Poznań
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Pomorski

Oddział Pomorski

dr n.med. Agnieszka Wojtecka
Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdański Uniwersytet Medyczny
Al. Zwycięstwa 42a
80-210 Gdańsk
+48 58 349 15 41
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Zachodniopomorski

Oddział Zachodniopomorski

prof. Maria Gańczak
Katedra Chorób Zakaźnych, Collegium Medicum , Uniwersytet Zielonogórski ul. Zyty 28, 65-046 Zielona Góra
ul. Żołnierska 48
71-210 Szczecin
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Śląski

Oddział Śląski

dr hab. Magdalena Syrkiewicz-Świtała
Zakład Ekonomiki i Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydz. Zdrowia Publ. w Bytomiu
ul. Piekarska 18
41-902 Bytom
+48 32 397 65 37
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Mazowiecki

Oddział Mazowiecki

dr hab.n.med i o zdr. Dominik Olejniczak
Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Zdrowia Publicznego
ul. Nielubowicza 5, blok F
02-097 Warszawa
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Małopolski

Oddział Małopolski

dr hab. Iwona Kowalska - Bobko
Instytut Zdrowia Publicznego, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
ul. Grzegórzecka 20
31-531 Kraków
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oddział Dolnośląski

Oddział Dolnośląski

Dorota Kiedik
Katedra Zdrowia Populacyjnego, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
ul. Bujwida 44
50-345 Wrocław
+48 71 3282137
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Zarząd Główny PTZP

  • ul. Bartla 5. 51-618 Wrocław (Katedra Zdrowia Publicznego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)
  • Telefon +48 71 784 18 15
  • zarzad@ptzp.org
  • Data wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) - 21 luty 2011 r.
  • Numer KRS – 0000145687
  • Numer wpisu w pozycji rejestru REGON - 472911687